poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Hortensje

       Hortensje są krzewami należącymi do rodziny skalnicowatych. Mogą mieć kwiaty dwóch typów: obupłciowe - drobne, lub płonne - dużo większe, składające się z 4-5 dużych, barwnych działek kielicha oraz 4-5 słabo wykształconych płatków. Należą one do starej arystokracji kwiaciarskiej. Pochodzą z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej.
       Gatunkiem o najbardziej ozdobnych kwiatach jest hortensja ogrodowa.  Pochodzi z Japonii. Jako krzew ogrodowy osiąga u nas wysokość  100 cm. W surowe zimy przemarza do wysokości pokrywy śnieżnej. Ponieważ kwitnie na zeszłorocznych pędach, należy ją okrywać na zimę. Kwiatostany ma kuliste, duże, złożone z płonnych, okazałych kwiatów o barwie białej, różowej, czerwonej  lub niebieskiej. Dawno już nauczono się przyspieszać jej kwitnienie w ogrodzie na okres od lipca do października.
        Poza hortensją ogrodową do najbardziej dekoracyjnych należy hortensja bukietowa, także wywodząca się z Japonii, wyrastająca do wysokości 2 m, o kwiatostanach piramidalnych, kremowobiałych kwitnąca wcześniej , bo w czerwcu-lipcu. Dorównuje jej urodą hortensja krzewiasta o półkulistych, białych kwiatostanach. Sprowadzono ją do Europy z Ameryki Północnej.  Osiąga wysokość 2-3m .
        W Polsce hortensje w doniczkach były zawsze ,  i są nadal , uprawiane na jedna jedyną okazję-dla kościołów do dekoracji na Wielkanoc grobu Chrystusa. Po Wielkanocy roślin tych u nas sprzedać nie można.
Ale...    Wygląda na to, że coś się w naszych przyzwyczajeniach zaczyna zmieniać. Raz u jednych , potem u drugich znajomych zobaczyłam kwitnącą hortensję w mieszkaniu. Podobała się mi - nieduża obsypana trwałymi kwiatami, bardzo dobrze prezentowała się na stole i parapecie okiennym. Może więc nadszedł czas na przełamanie dotychczasowych, nieuzasadnionych w końcu nawyków i wprowadzenie hortensji do zestawu kwiatów na każdą okazję, tak jak miało to miejsce z chryzantemami?.






Forsycja



 

   
 

 
 

    Twoja wyszukiwarka
 

       Kiedy zakwitają forsycje, wiadomo, że już jest wiosna na pewno.
Te kwitnące na żółto krzewy są bardzo popularne i wszystkim kojarzą się z wiosną i Świętami Wielkanocnymi. Część gatunków osiąga spore rozmiary, ale można znaleźć i mniejsze słabiej rosnące , które nadają się do mniejszych ogrodów.
       Forsycja jest krzewem sprowadzonym do Europy ze wschodniej Azji ponad 100 lat temu i od tego czasu stała się jednym z podstawowych składników ogrodów i parków zieleni miejskiej. Przez cały okres prowadzona była hodowla forsycji w celu uzyskania odmian obficie kwitnących i o dużych kwiatach. Bardzo często można spotkać różne odmiany forsycji. Ich podstawowym elementem dekoracyjnym są gęste żółte kwiaty rozwijające się przed ukazaniem się liści. Kwitnie od marca do maja.
      Gatunki i odmiany
Najczęściej spotykane w ogrodach odmiany forsycji to forsycja pośrednia i forsycja  zwisła. Oba gatunki

osiągają wysokość od 2-3 m. Forsycja zwisła którą mam w ogrodzie wypuszcza co roku pędy długości nawet do 1 metra. Każdego roku na jesieni je skracam. Jest odporna na mróz i może być sadzona we wschodniej Polsce. Forsycje łatwo się zakorzeniają , dlatego są niskie koszty ich produkcji. Najlepszym okresem ich kupowania i sadzenia jest wiosna i jesień . Można je stosować w ogrodach pojedynczo lub tworzyć z niej żywopłoty, ale wtedy kwitną mniej obficie. Dobrym partnerem dla krzewu forsycji rosnącej w ogrodzie jest krwista porzeczka  lub migdałek trójklapowy, które kwitną prawie w tym samym okresie.
     Forsycje dobrze rosną na większości gleb ogrodowych, nie mają specjalnych wymagań.
Gałąź forsycji ścięta zimą nawet w grudniu i wstawienie jej do wazonu z wodą w ciepłym pomieszczeniu rozwija się w ciągu kilku dni. Na Boże Narodzenie może być elementem dekoracyjnym domu i stanowić wspaniały wiosenny akcent w środku zimy.